Nurgül Biçer

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği eğitimini tamamlayarak, 1988 yılında Aliağa Petkim Holding A.Ş Genel Müdürlüğü’nde proje mühendisi olarak göreve başladı. Etüd Proje, Sektör Geliştirme ve Projeler Koordinasyon, Stratejik Planlama, Fabrikalar İnşaat Proje Müdürlüklerinde çeşitli sorumluluk kademelerinde çalıştı. Petkim’de görev yaptığı dönemde pek çok kamu-özel kurum ve kuruluşlarıyla ile ortak çalışmalar yaptı, projelerde görev aldı. Ocak 2005’ten itibaren aktif olarak proje yönetiminde çalışmaya başladı ve kurum içerisinde çeşitli projeleri yönetti. Petkim bünyesinde kurumun sertifikalı eğitimcisi olarak uzun süre proje yönetimi ile ilgili eğitimler verdi.

2012 yılında Petkim’den ayrılarak Proje Yönetimi konusunda özel sektörde eğitmenlik ve danışmanlık yapmaya başladı.

2013 yılından bu yana Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi bünyesinde düzenli olarak proje yönetimi alanında eğitimler gerçekleştirmektedir. 2015 yılından bu yana Tübitak Yönetim Bilimleri Enstitüsü (TÜSSİDE) bünyesinde özellikle MAM (Marmara Araştırma Merkezi) Enstitülerinde görev yapan farklı kademelerdeki personele ve çeşitli bakanlıklara proje yönetimi konusunda eğitimler vermektedir.

Farklı sektörlerde yer alan birçok kuruluşun proje yönetim sistemlerinin kurulmasında, süreçlerin tanımlanmasında, proje yönetim ofisinin, rol ve sorumlulukların belirlenmesinde danışman olarak görev aldı. Otomotiv, savunma, tekstil, yazılım, inşaat, mühendislik, imalat, demir-çelik, gıda, petrokimya, petrol ve gaz, plastik, madencilik, mobilya, enerji sektörlerinde eğitim ve danışmanlık projeleri gerçekleştirdi.

Merkezi ABD’de bulunan Project Management Institue (PMI) tarafından yapılan sınav sonucunda verilen Profesyonel Proje Yöneticiliği (PMP– Project Management Professional) sertifikasına sahip olan ve İngilizce bilen Nurgül Biçer, Uluslararası Proje Yapım Yönetim Kongrelerine 2012 yılından bu yana düzenli olarak tebliğ sunarak katılmaktadır.

Profesyonel Proje Yöneticisi, eğitmen ve danışman olarak proje yönetimi konusundaki bilgi, tecrübe ve deneyimlerini halen kurum ve kuruluşlarla paylaşmaya devam etmekte, PMI Metodolojisi ile Proje Yönetimi, MS Project ile Planlama Analiz Raporlama, İleri Seviye Proje Yönetimi, PMP Sınavına Hazırlık, Fizibilite Hazırlama ve Değerlendirme konularında eğitimler vermektedir. MMO üyesi olup, İngilizce bilen Biçer, evli ve iki çocuk annesidir.