Zekiye Aydemir

DEÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği – Termodinamik ve Enerji Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu. Almanya Essen Üniversitesinde Akademik Almanca eğitimi, Makine Mühendisliği – Enerji Teknikleri dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans öğrenim süreleri haricinde 2017 yılına kadar, Marmara Isı San Ltd., IKET GmBH (Almanya), DESA-OTAK A.Ş, TÜV Süd Belgelendirme Ltd., CEVHER Döküm A.Ş, CEVHER Jant A.Ş, OLGUN Çelik A.Ş, EMAS Makina (E.C.A) A.Ş gibi firmalarda çalıştı. 2000-2004 yılları arasında TÜV Cert akrediteli baş denetçi olarak (ISO 9001) sertifikasyon denetimlerinde ve TÜV Product Servis Almanya’da aldığı eğitimle birlikte ürün belgelendirme (CE ve GS işareti) denetimlerinde görev yaptı. Ayrıca TÜV Süd bünyesinde TURKAK Akreditasyonuna hazırlık projesinde ve MMO – İzmir Şubesi Asansör Kontrol Merkezinin ilk belgelendirilme çalışmalarına destek verdi. 20-21-22.dönem MMO İzmir Şube yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Bugüne kadar çalıştığı kuruluşlar adına yurt içi ve yurt dışında pek çok firmada, yönetim sistemleri, ürün belgelendirme denetimleri yanında, tedarikçi denetimleri gerçekleştirdi. Mesleki uzmanlık sahaları kapsamında ağırlıklı olarak çelik, makine, ısı-enerji, otomotiv vb. üretim sanayi gibi sektörler başta olmak üzere gıda, tekstil, kimya, sağlık, tedavi ve turizm hizmetlerine kadar pek çok alanda, kalite, enerji yönetim sistemleri, risk yönetimi ve ürün belgelendirme konusunda danışmanlık projeleri gerçekleştirdi, denetim hizmetlerinde görev aldı ve halen devam etmektedir.

2017 yılından itibaren mühendislik, denetim, danışmanlık ve eğitim çalışmalarına, kurucusu olduğu Heliza Sistem ve Mühendislik firması kapsamında ve serbest meslek olarak sürdürmektedir.
Bu kapsamda başta MMO (Makine Mühendisleri Odası-İzmir) olmak üzere, TÜV Rheinland, TÜV Nord gibi kuruluşlarda yönetim sistemleri ve risk yönetimi konularında uzman eğitimci olarak görev almaktadır. Ayrıca VERICERT, TÜV gibi bağımsız belgelendirme kuruluşları adına baş denetçi olarak çalışmaktadır.

Almanca ve İngilizce bilen Aydemir, MMO üyesidir. İzmir’de ikamet etmektedir.